FAQ - Žárovky LED, halogeny, zářivky

Často kladené otázky – Led žiarovky, žiarivky a halogény

Pripravili sme pre vás často kladené otázky o LED žiarovkách, žiarivkách a halogénoch. Čo vás zaujíma, tak sa pýtajte a my vaše otázky budeme postupne pridávať.

LED ŽIAROVKY

Čo je to LED žiarovka?

LED diódy možno vyzerajú ako žiarovky, ale v skutočnosti nimi nie sú. LED diódy sú malé polovodiče obalené plastom, ktorý chráni ich komponenty a pomáha sústrediť svetlo. Napriek tomu vyzerajú ako žiarovky, a preto ich nazývame LED žiarovky.

Ako fungujú LED diódy?

LED diódy sú polovodičové diódy, ktoré fungujú prostredníctvom elektronického čipu vytvorením kladno-záporného (alebo p-n) prechodu. Keď je dióda napájaná, prúd tečie z anódy (kladnej) na katódu (zápornú). Elektróny a diery potom prúdia z elektród do prechodu, takže keď sa elektrón stretne s dierou, vytvorí nižšiu energetickú hladinu, ktorá poskytuje energiu vo forme svetla. LED diódy môžu mať rôzne farby, ktoré sú určené materiálmi použitými na ich výrobu. Biele svetlo možno napríklad vytvoriť použitím modrej LED a jej pokrytím žltým luminoforom alebo kombináciou svetla RGB (červené, zelené a modré).

Aký je rozdiel medzi žiarovkou a LED diódou?

Žiarovka vytvára svetlo pomocou vlákna. Po pripojení napájania sa vlákno zahrieva a vytvára teplo, ktoré následne produkuje svetlo. LED diódy sú pravým opakom. LED diódy produkujú svetlo prostredníctvom „studeného procesu“, pri ktorom sa stimuluje pohyb elektrónov, keď sa na polovodiče (zvyčajne gálium, arzén a fosfor) privádza energia; tým sa vytvárajú fotóny, svetlo, ktoré ľudia viditeľne vnímajú.

Prečo by som si mal kúpiť LED žiarovku?

LED žiarovky sú energeticky účinnejšie ako bežné halogénové žiarovky (približne o 90 % menej) a v kombinácii s rastúcimi účtami za elektrinu môžete ušetriť peniaze, keďže priemerná spotreba elektriny v domácnosti je len na osvetlenie nižšia ako 10 %. Navyše znížite svoju uhlíkovú stopu. Približne 90 % spotrebovanej elektrickej energie sa pri LED žiarovkách premení na svetlo, zatiaľ čo pri štandardných žiarovkách je to len približne 15 %.

Sú LED žiarovky drahé?

Celkovo sú náklady na LED žiarovky lacnejšie vďaka ich nízkym energetickým emisiám, ktoré spôsobujú nízke prevádzkové náklady, ale ich počiatočné náklady sú vyššie v porovnaní so štandardnými žiarovkami. V súčasnosti však nákupné náklady nie sú také vysoké.

Prečo majú LED diódy takú nízku spotrebu energie?

LED diódy nepoužívajú vlákno, pri ktorom sa drôt zahrieva a vzniká svetlo. Osvetlenie založené na žiarovkách spotrebuje viac energie ako vyprodukovaného svetla. LED diódy produkujú veľmi malé množstvo tepla a nepoužívajú vlákna, takže ich spotreba a výkon sú oveľa efektívnejšie.

Kde je vhodné používať LED reflektory?

LED reflektory by sa mali používať, keď je potrebné silné smerové svetlo, ako sú bodové svetlá, svetlá na zaplavenie, svetlá na trati, svetlá na štadióne atď.

Produkujú LED diódy teplo?

LED diódy produkujú veľmi malé množstvo tepla; teplo, ktoré sa v niektorých prípadoch vyskytuje, je spôsobené komponentmi na doske a inými faktormi obvodu. V porovnaní so žiarovkami produkujú LED diódy len zlomok tepla. Ak sú LED diódy na dotyk horúce, sú preťažené v dôsledku nesprávneho zapojenia.

Sú LED diódy šetrné k životnému prostrediu?

Ako už bolo spomenuté, LED diódy sú energeticky veľmi účinné a výrazne znižujú emisie uhlíka. Na rozdiel od iných úsporných žiaroviek, ktoré obsahujú veľké množstvo ortuti a fosforu, ktoré môžu byť nebezpečné pre zdravie, sú tiež v súlade s ROHS a neobsahujú ortuť. Preto sú celkovo šetrnejšie k životnému prostrediu ako štandardné žiarovky.

Ako dlho vydržia LED žiarovky?

Výrobcovia uvádzajú, že LED diódy môžu za normálnych podmienok fungovať približne 10 rokov alebo 100 000 hodín nepretržitej prevádzky. S pribúdajúcim vekom majú LED diódy tendenciu slabnúť a blednúť, ale nie sú náchylné na blikanie ako žiarovky alebo žiarivky.

Môžu sa LED žiarovky používať v existujúcich svietidlách?

Väčšina LED žiaroviek funguje v štandardných objímkach a možno ich ľahko namontovať ako každú inú žiarovku, pretože majú rovnaké príslušenstvo ako bežné žiarovky, t. j. GU10, MR16, E27 atď.

Ako zistím, ktorá LED žiarovka svieti prirodzenejšie?

Kvalitu podania farieb udáva index CRI.

KOMPAKTNÉ ŽIARIVKY

Nespotrebuje zapínanie a vypínanie svetiel viac energie ako ich ponechanie zapnutých?

Nie. Zapnutím úspornej žiarovky sa spotrebuje len rovnaké množstvo energie, ako keby ste ju nechali svietiť minútu alebo dve. Opakované zapínanie a vypínanie žiarovky môže skrátiť jej životnosť, ale bežné používanie v domácnosti by nemalo spôsobovať žiadne problémy. Odporúčané úsporné žiarovky sú v skutočnosti testované na 1 000 cyklov zapnutia. Aby však žiarovka vydržala čo najdlhšie, je najlepšie nechať ju zapnutú počas „stabilizačného“ obdobia 10 až 15 minút. A ak stále používate klasické žiarovky, nezabudnite ich vypnúť vždy, keď opustíte neobývanú miestnosť. Len v Spojenom kráľovstve sa zbytočným ponechaním zapnutých svetiel premrhá viac ako 175 miliónov libier ročne.

Netrvá dlho, kým sa úsporné žiarovky rozsvietia?

Nie, väčšine moderných úsporných žiaroviek trvá len niekoľko sekúnd, kým sa zahrejú na plný jas. Tento krátky proces zahrievania je spôsobený ich fungovaním. Cez plyn v trubici prechádza elektrický prúd, ktorý spôsobuje jasné žiarenie povlaku trubice. V bežných žiarovkách prechádza prúd cez vodič, ktorý sa zahrieva a okamžite vydáva svetlo. Ich neuveriteľná neefektívnosť spočíva v tom, že 95 % spotrebovanej elektrickej energie sa stráca pri výrobe tepla. Naproti tomu úsporné žiarovky využívajú rovnakú efektívnu technológiu ako žiarivky – sú však kompaktnejšie a spotrebujú ešte menej energie.

Pri výrobe úspornej žiarovky sa musí predovšetkým spotrebovať viac energie ako pri výrobe štandardnej žiarovky. Nie je to v konečnom dôsledku neefektívne?

Opäť nie. Vďaka inteligentnej technológii môže výroba úspornej žiarovky vyžadovať viac energie ako výroba bežnej žiarovky. Úspora energie počas životnosti žiarovky však túto spotrebu ďaleko prevyšuje.

Neposkytujú tradičné žiarovky lepšie svetlo?

Z technických dôvodov musí byť sklo používané na úsporné žiarovky priesvitné – nie úplne priehľadné. Inými slovami, kvalitu svetla úsporných žiaroviek nemožno priamo porovnávať s kvalitou svetla čírych klasických žiaroviek. Ak ich však porovnáte s tradičnými žiarovkami s mäkkým tónom, neuvidíte žiadny rozdiel.

Sú halogénové žiarovky účinnejšie ako bežné žiarovky?

Halogénové žiarovky v domácnosti spotrebúvajú menej energie ako tradičné žiarovky (halogénové žiarovky majú zvyčajne 20W-50W v porovnaní so 40W-100W klasickými žiarovkami). Miestnosti osvetlené halogénovými žiarovkami však majú zvyčajne viac svietidiel ako miestnosti osvetlené tradičnými žiarovkami alebo úspornými žiarovkami. Preto spotrebujú viac energie. Ak máte doma halogénové osvetlenie, môžete si kúpiť halogénové žiarovky odporúčané na úsporu energie. V súčasnosti sú na trhu dve: Philips Masterline a Osram Decostar. Spotrebujú približne o 30 % menej elektrickej energie ako tradičné halogénové žiarovky.

Veľa mojich svetiel má stmievače. Môžem ich vybaviť úspornými žiarovkami?

Väčšina úsporných žiaroviek nie je v súčasnosti plne kompatibilná so stmievacími obvodmi. Štandardný stmievač jednoducho spôsobí blikanie žiarovky: to je pre vás nepríjemné a nie je to dobré pre žiarovku. Osram Dulux El Dim je v súčasnosti jediná plne stmievateľná úsporná žiarovka. Existujú aj úsporné žiarovky, ktoré možno používať s „postupným stmievaním“. To si vyžaduje špeciálny druh stmievača s tromi samostatnými nastaveniami – vysokým, nízkym a vypnutým.

Naozaj EÚ zakazuje žiarovky?

Áno, klasické žiarovky postupne miznú z trhu a nahrádzajú ich úsporné žiarovky a LED žiarovky. Klasické žiarovky sa stále dajú kúpiť u dodávateľov elektra a stále sa používajú, najmä v priemysle. Zákaz EÚ je založený na argumente, že sú neúčinné a energeticky náročné.

Obsahujú žiarivky ortuť? A nie je to zlé pre životné prostredie?

Úsporné žiarovky obsahujú len nepatrné stopy ortuti – predstavte si guľôčku menšiu ako šperk. Navyše, z dlhodobého hľadiska technológia CFL skutočne prispieva k menšiemu znečisteniu ortuťou. V skutočnosti je spaľovanie fosílnych palív, ako je napríklad uhlie, najväčším zdrojom ortuti v ovzduší. A keďže úsporné žiarovky spotrebujú o 80 % menej elektrickej energie ako bežné žiarovky, znamenajú celkovo oveľa menej ortuti.

Recyklácia úsporných žiaroviek

Úsporné žiarovky sú súčasťou iniciatívy týkajúcej sa odpadu z elektrických a elektronických zariadení (OEEZ), čo znamená, že predajcovia týchto výrobkov musia verejnosti poskytnúť informácie o tom, ako ich možno recyklovať. Informácie o recyklácii úsporných žiaroviek získate od predajcu, u ktorého ste ich kúpili, alebo sa môžete obrátiť na miestny úrad a zistiť, či recykluje úsporné žiarovky.

HALOGEN

Koľko tepla (alebo infračerveného žiarenia) vyžarujú bežné, halogénové a kompaktné žiarivky?

Keďže žiarovky a halogénové žiarovky vytvárajú svetlo prostredníctvom tepla, približne 90 % energie, ktorú vyžarujú, je vo forme tepla (nazývaného aj infračervené žiarenie). Ak chcete znížiť množstvo tepla vyžarovaného žiarovkami a halogénovými žiarovkami, použite žiarovku s nižším výkonom (napr. 60 W namiesto 100 W). Fluorescenčné žiarovky používajú na vytváranie svetla úplne iný spôsob. Kompaktné žiarivky aj žiarivky obsahujú plyn, ktorý po vybuzení elektrickým prúdom dopadá na povlak vo vnútri žiarivky a vyžaruje svetlo. (Vďaka tomu sú oveľa energeticky účinnejšie ako bežné žiarovky.) Fluorescenčné žiarovky používané vo vašej domácnosti vyžarujú len približne 30 % svojej energie vo forme tepla, takže sú oveľa chladnejšie.

Čo je to halogénová žiarovka?

Halogénová žiarovka je typ žiarovky. Má volfrámové vlákno rovnako ako bežná žiarovka, ktorú môžete používať v domácnosti, ale žiarovka je naplnená halogénovým plynom. Keď je žiarovka (žiarovka, ktorá produkuje svetlo zahrievaním volfrámového vlákna) v prevádzke, volfrám z vlákna sa vyparuje do plynu žiarovky a usadzuje sa na sklenenej stene. Žiarovka „vyhorí“, keď sa z vlákna odparí dostatočné množstvo volfrámu, aby ním už nemohol prechádzať elektrický prúd. Halogénový plyn v halogénovej žiarovke prenáša odparené častice volfrámu späť do vlákna a opäť ich usadzuje. Vďaka tomu má žiarovka dlhšiu životnosť ako bežné žiarovky typu A, stena žiarovky je čistejšia a svetlo cez ňu presvitá jasnejšie.

Prečo halogénové žiarovky vydržia dlhšie ako žiarovky?

Životnosť žiaroviek a halogénových žiaroviek, označovaných ako žiarovky s volfrámovým vláknom, je obmedzená stavom vlákna. Vlákno je drôt vo vnútri žiarovky, ktorý po zahriatí vytvára svetlo. Žiarovka nebude fungovať, ak sa vlákno zlomí, čo môže nastať v dôsledku násilia, napríklad pri páde žiarovky, alebo v dôsledku nedostatku volfrámu v určitej oblasti nad vláknom. Počas prevádzky žiaroviek s volfrámovým vláknom sa volfrám z vlákna vyparuje do plynu vo vnútri žiarovky. Keď sa volfrám dostane do kontaktu so studeným povrchom, dochádza ku kondenzácii. V žiarovkách volfrám často kondenzuje na stene žiarovky. Keďže sa volfrám znovu usadzuje na stene namiesto vlákna, vlákno sa časom stenčuje. Nakoniec sa na vlákne objaví škvrna s takým malým množstvom volfrámu, že vlákno praskne a žiarovka prestane fungovať. Halogénové žiarovky majú vo vnútri žiarovky špeciálny plyn obsahujúci halogény. Halogénový plyn uľahčuje „halogénový regeneračný cyklus“, čo znamená, že halogény odvádzajú odparený volfrám späť do vlákna namiesto toho, aby ho usadzovali na stene žiarovky. Ukladaním volfrámu späť na vlákno namiesto na stenu sa odďaľuje lámanie vlákna z dôvodu nedostatku volfrámu. Hoci halogénový cyklus výrazne predlžuje životnosť žiarovky, nemôže trvať večne, pretože halogénové plyny nedokážu umiestniť volfrám na konkrétne miesto na vlákne, aby sa zabránilo tomu, že na jednom mieste bude volfrámu príliš málo a vlákno sa zlomí.

Prečo musím pri použití halogénovej žiarovky MR16 použiť uzavreté svietidlo alebo MR16 s krycím sklom?

Žiarovky MR16 bez krycieho skla by sa mali používať len v utesnených svietidlách (svietidlá, ktoré udržiavajú všetky časti žiarovky utesnené), pretože žiarovka všetkých žiaroviek MR16 je pod tlakom. V prípade, že by sa žeraviaca trubica rozbila, utesnené svietidlo zabráni tomu, aby sklenené častice opustili svietidlo. Žiarovky MR16 so zabudovaným krycím sklom možno prevádzkovať v otvorenom svietidle, pretože krycie sklo zadrží všetky rozbité časti žiarovky.

Aký povlak sa používa na infračervených halogénových žiarovkách PAR?

Povlak používaný na infračervených halogénových žiarovkách PAR je vyrobený z tantalu a oxidu kremičitého. Aplikuje sa len na vonkajšiu stranu žiarovky.

Aké typy halogénových výrobkov sú najlepšie na zníženie tepla (infračerveného žiarenia)?

Dve najlepšie halogénové možnosti na redukciu infračerveného žiarenia sú dichroická vrstva ConstantColor™ spoločnosti GE a halogénové infračervené lampy. Halogénové infračervené žiarovky majú na vlákne povlak, ktorý presmeruje infračervené žiarenie späť do vlákna, takže žiarovka vyžaruje nielen chladnejšie, ale aj jasnejšie svetlo pri rovnakom množstve energie ako porovnateľná halogénová žiarovka. V prípade našej žiarovky MR16 ConstantColor™ umožňuje špeciálny dichroický reflektor nasmerovať dve tretiny infračerveného žiarenia vyžarovaného vláknom späť do základne žiarovky. Predný svetelný lúč tak obsahuje až o 66 % menej tepla.

Na svojej žiarovke MR16/MR11 nemôžem nájsť hodnotu svetelného toku. Prečo?

Žiarovky MR11 a MR16 sú smerové zdroje svetla a merajú sa len podľa svietivosti stredového lúča, čo je priemerná svietivosť alebo to, aké jasné je svetlo v strede lúča.